Co doma schovat, kam dát misky a mělo by spát v posteli?
Do této doby bylo tohle psí mimino stále jen s mámou a ostatními štěňaty.
Prostředí, do kterého se narodilo, dobře znalo a i lidi, co se jednou za čas objevili, už přijímalo s klidem. A nyní je s vámi. V cizím prostředí a většinou po namáhavé cestě. Je třeba udělat maximum pro to, aby se štěně cítilo co nejlépe a nečekalo na něj žádné nebezpečí.
První, co štěněti pomůže adaptovat se v novém prostředí, je krmení. Vždy se chovatele zeptejte, co štěněti dával. Pokud bylo krmeno granulemi, požádejte si o menší zásobu na doma (stačí zhruba týdenní dávka). Velkých změn je kolem plno, neměňte ještě krmení.
Na začátku buďte hodně trpěliví – je to přece jenom změna i pro vás. Nenechávejte štěně o samotě, je víc než pravděpodobné, že bude kňučet nebo štěkat. Nikdy ho však nedávejte do jiné místnosti, garáže, komory, abyste měli klid a vyspali se. Věnujte štěněti co nejvíce času. Jste na počátku nového vztahu, který bude trvat do konce života. Toho psího určitě. Počítejte například, že jestli bude štěně vzhůru, budete ho muset každou hodinu až dvě vyvenčit.
Nezapomínejte, že štěňata (a vlastně i starší psi) jsou velmi zvědavá stvoření. Budou chtít všechno ochutnat, kousnout si do toho, a je na vás, aby na nového člena rodiny nečekalo žádné nepříjemné překvapení.
Některé lidské potraviny jsou pro psy velmi nebezpečné
Možná to pro vás bude překvapení, ale potraviny jako čokoláda (zvláště ty s vyšším obsahem kakaa), hrozny i rozinky, avokádo, cibule nebo některé ořechy jsou vyloženě nebezpečné. Dejte si také pozor na návštěvy – nejde čistě o to, kolik toho sní. Neměly by ale vašeho pejska ničím krmit. Na nízkých stolcích, kam pes vidí, je mnoho lákadel a touze dát chudáčkovi psovi něco dobré jen málokdo odolá. O to víc musíte být přísní a vytrvalí – i vaše návštěvy si na to časem zvyknou.
Pokud potraviny z kuchyně zrovna nepoužíváte, raději je zavřete do uzavíratelných nádob. Ještě větší paseku pak mohou způsobit vařené kosti – hlavně ty kuřecí se mohou zapíchnout v jiné části trávicího ústroji ještě předtím, než dorazí do žaludku. Velké množství kostí může psům ucpávat střeva. Proto si dávejte pozor i na odpadkový koš, který často skrývá voňavé poklady.
Nenechte svého psa otrávit léky nebo chemikáliemi
Stejně jako u dětí dejte z dosahu veškeré léky – lidské i psí. Některé léky pro psy mohou být ochucené a voňavé. Na jednu stranu je psi lépe přijímají, ale bohužel jich také mohou sníst z tohoto důvodu mnohem více. Příkladem jsou třeba léky proti bolesti a zánětu (nesteroidní protizánětlivé léky), jejichž předávkování může vážně poškodit žaludek a střeva.
Z cesty musí i chemikálie a čisticí prostředky – nejen, že je pes může sníst, ale některé v domácnostech často užívané chemikálie dokážou kůži nebo sliznici vaše miláčka poleptat (přípravky na čištění odpadních potrubí). Ve sklepech si vždy dávejte pozor na krabičky s jedy na hlodavce (i pozření otrávené myši nebo potkana může způsobit problém), v garáži na obaly se zbytky nemrznoucích směsí s etylenglykolem. Obojí může stát vašeho psa život.
Podobně nebezpečné jsou i pokojové rostliny. Některé mohou být jedovaté – například lilie, oleandr, difenbachie nebo monstera. Z dosahu štěněte odstraňte raději všechny. I kdyby je neochutnalo, jeho přirozená zvědavost velí je minimálně prozkoumat. Včetně kořenů.
Aby vaše cennosti neskončily jako „cizí tělesa“
Schovejte všechny cenné předměty, u kterých by vás mrzelo, kdyby se roztrhly, rozbily nebo zašpinily. S velkou pravděpodobností se to totiž jinak stane a naštvaní pak můžete být jen na sebe. A i když nejde přímo o cennosti, lepší je prostě všechno někam uklidit. Každoročně je spousta štěňat operována, protože mají ve střevě něco, co nechce vyjít ven. A diagnóza je pak CT ve střevě. Tedy cizí těleso.
Ze spolknutých kovových předmětů obsahujících zinek (třeba hrací figurky nebo některé mince) se může tento kov v trávicím traktu psa uvolňovat a poškozovat červené krvinky. Výsledkem je silná chudokrevnost. Nezapomeňte také na elektrické kabely a nabíječky pod napětím. Pro štěně je téměř vždy pravidlem, že každou šňůru, co kouká ze zdi, stojí za to prozkoumat.
Misky na vodu a krmivo by měly být čisté a neměly by klouzat
Mějte vždy zvlášť misku na vodu a zvlášť na krmivo. Z materiálů můžete volit nerez, keramiku, kameninu nebo sklo. Dobrou volbou jsou misky s protiskluzovou úpravou, která zabraňuje pohybu po podlaze. V misce nikdy nenechávejte zbytky jídla, které pes nesnědl s tím, že si je nechá „na potom“. Ideálně misku hned po nakrmení umyjte. Pokud krmíte psa vařeným nebo syrovým masem, měl by to být standard. Pokud jen granulemi, doporučujeme to.
Váš pes by měl mít vždy dostatek vody na pití. Vhodná je studená voda z vodovodního kohoutku, která musí být pro psa k dispozici v neomezeném množství. Vodu každý den vyměňujte, aby byla čerstvá. Zbylou vodu vylijte a nalejte čerstvou. Vodu nedolévejte. Jedenkrát týdně misku umyjte.
Klidný spánek pro vás i vaše štěně
Psí pelíšek by se měl dát hlavně dobře čistit, ideálně by měl být snadno pratelný. Pokud si to můžete dovolit, můžete mít pelíšky dva – v případě znečištění je můžete rychle vyměnit. V zimě dejte pelíšek občas vymrznout na mráz a v létě zase prohřát na přímé slunce. Nezapomeňte, že pokud by měl pejsek blechy, je jich asi 95 procent v podobě vajíček, larev a kukel právě v pelíšku (nebo jinde, kde pes často lehává). Pelíšek umístěte nejlépe na klidné místo bez průvanu.
Pokud budete volit klec, měla by být dostatečně prostorná, aby si pes mohl pohodlně lehnout s nataženýma nohama a bez problémů stoupnout. I v ní by měl mít deku nebo pelíšek. Nikdy nedávejte psa do klece za trest. Je to místo, kam musí chodit rád. Klec je ideální, pokud na několik minut potřebujeme dát svého mazlíčka na bezpečné místo. Obecně je pelíšek místo, kde byste svého čtyřnohého kamaráda neměli rušit. Stejně jako vás nesmí nikdo rušit v posteli.
Hodně lidí se také těší, že bude mít pejska v posteli. A jiní si nedovedou představit, že by se o kus postele s nějakou chlupatou příšerou podělili. Vždy záleží jen na vašem uvážení a uvážení vašeho psa – ne všichni totiž postel milují. Některým psům by mohlo být moc horko. Je dobré si uvědomit možná rizika plynoucí z tak blízkého dlouhého kontaktu se psem. Větší pozor bychom měli dát u dětí, starých lidí, alergiků a lidí s narušenou imunitou.
Pokud by měl váš pes blechy, budete mít bleší trus, vajíčka, kukly a larvy v posteli také. A blechy, i když jsou samozřejmě psí, mohou pokousat i člověka. Dalším parazitem, který může způsobit vyrážku na lidském těle, je Strupovka ušní, původce ušního svrabu žijící v psím uchu. Pozor také na klíšťata, která může pes ve své srsti lehce přinést i do vaší postele. V neposlední řadě pak zajistěte, abyste nepřicházeli do kontaktu s různými látkami proti parazitům (takové spot-on pipety je vhodné správně nanést na kůži už ráno).
Zkrátka a dobře: ve chvíli, kdy si domů přinesete štěně, se hodně změní a budete mít plné ruce práce. Nenechávejte tedy přípravu nového bydliště na poslední chvíli. Zajistíte si tak dostatek prostoru, abyste si to pořádně užili i vy a mohli se soustředit na ten malý chlupatý přírůstek do rodiny.
Za pomoc a podklady k tomuto článku děkujeme veterinární lékařce Petře Malátkové.